Aktualności


biblioteka_41_04 (48 kB)
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Jak nie czytam jak czytam

W akcji udział wzięli uczniowie klasy pierwszej i drugiej LO im. Jakuba Wejhera w Wejherowie. Na akcję uczniowie założyli koszulki, przypisane ich profilom. Uczeń klasy technikalnej, który wcielił się w postać patrona naszej szkoły wystąpił w stroju Jakuba Wejhera. Strój wypożyczony był z Urzędu Miasta w Wejherowie, z którym współpracujemy. Na boisko wystawione zostały samochody szkolne wykonane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły na warsztatach. W skład zespołu Szkół wchodzi bowiem Technikum Samochodowe.

Akcja " Jak nie czytam jak czytam" stała się okazją do nagrodzenia uczniów, którzy przeczytali największą ilość książek w tym roku szkolnym: 89 , 54, 29 pozycji książkowych. Krótkiego wstępu o celach akcji i wręczenia nagród dokonała pani dyrektor Anna Wilk. Mimo, że pogoda nie do końca nam sprzyjała wspólnie czytaliśmy wypożyczone z biblioteki książki. Wszystkim przybyłym: dyrekcji, nauczycielom i uczniom dziękujemy za włączenie się do naszej akcji :)

Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Rozwiązanie konkursu wielkanocnego

W bieżącym tygodniu rozwiązaliśmy konkurs na najciekawsze jajko i kartkę wielkanocną. Wszystkim biorącym udział dziękujemy za ciekawe prace i kreatywność.
I miejsce - uzyskała za swoje prace Natalia Stenka z kl. I m LO
II miejsce Dagmara Wolska z kl. 3 TF
oraz dwa wyróżnienia: Paulina Krzekowska z kl. I m Lo i Kamila Wójcicka z kl. 3 TF
Serdecznie gratulujemy!!!

Rozwiązanie konkursu wielkanocnego. Rozwiązanie konkursu wielkanocnego. Rozwiązanie konkursu wielkanocnego.
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Dzień Otwarty Szkoły

Biblioteka szkolna włączyła się również w Dni Otwarte Szkoły, przygotowując atrakcje dla gimnazjalistów. Były konkursy, słodycze, zdrowe jabłka z tytułem książek, wystawy. Za pomoc w przygotowaniu dziękujemy: Kalinie, Sylwii, Weronice, Bartkowi z Im:)

Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike.
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

21 marca Światowy Dzień Poezji

Nasza biblioteka również włączyła się w obchody święta poezji. W naszej czytelni przyblizylismy portrety naszych wybitnych poetow a na korytarzu szkoły przypomnielisty ich twórczość. Święto poezji w naszej szkole dało możliwość do zaprezentowania twórczości naszej młodzieży

biblioteka_1001 (48 kB) biblioteka_1001 (48 kB) biblioteka_1001 (48 kB) biblioteka_1001 (48 kB)
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Sprawdź 12 najlepszych książek 2016 roku wg. portalu lubimyczytać        2017-03-17
• Litratura piękna: Małe życie - Hanya Yanagihara,
• Powieść historyczna: Słowik - Kristin Hannah,
• Kryminał, sensacja, thriller: Rewizja - Remigiusz Mróz,
• Literautra obyczajowa, romans: Kiedy odszedłeś - Jojo Moyes,
• Literatura faktu, publicystyka: Sekretne życie drzew - Peter Wohlleben,
• Autobiografia, biografia, wspomnienia: Grunt pod nogami - Jan Kaczkowski,
• Literatura fantastyczna: Szeptucha - Katarzyna Berenika Miszczuk,
• Science fiction: Piąta fala. Ostatnia gwiazda - Rick Yancey,
• Horror: Dom na wzgórzu - Peter James,
• Literatura młodzieżowa: Never Never - Colleen Hoover, Tarryn Fisher,
• Fantastyka młodzieżowa: Harry Potter i Przeklęte Dziecko -
    Joanne Kathleen Rowling, Jack Thorne, John Tiffany,
Większość z wyżej wymienionych pozycji znajdziecie w naszej bibliotece !
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Kobieta w literaturze        2017-03-08

„Być kobietą to strasznie trudne zajęcie, bo polega głównie na zadawaniu się z mężczyznami” .
        Joseph Conrad
„W większości przypadków, kiedy kobieta płacze, wcale nie chce, żeby ktoś rozwiązał jej problem. Chce tylko usłyszeć, że wszystko będzie w porządku”.
       Kiera Cass – Rywalki
„...miejsce kobiety jest w kuchni... gdzie ma siedzieć sobie wygodnie, z nogami w górze, popijać wino i przyglądać się, jak jej mąż gotuje obiad”.
        Elizabeth Gilbert – I że cię nie opuszczę... czyli love story
„Jeden pocałunek mężczyzny może złamać całe życie kobiety”.
        Oscar Wilde
„Nie był wcale przystojny, bogaty ani szczególnie błyskotliwy, ale dostrzegła w nim coś, na czym jej zależało. Kobiety często widzą to, czego nikt nie dostrzega”.
       Nora Roberts – Zorza polarna
„Wiedzieć [wiele o kobietach] to nikt nie wie, ani Freud, ani one same, ale to jest jak elektryczność, nie trzeba wiedzieć, jak działa, żeby cię kopnęło”.
       Carlos Ruiz Zafón – Cień wiatru
„Miłość i przyjaźń. To one czynią z nas ludzi, którymi jesteśmy. A jeśli pozwolimy, potrafią nas również zmienić”.
        Emily Giffin – Coś niebieskiego
„Prawdziwa kobieta nie jest zła ani dobra, jest k o b i e t ą - to wystarcza, a winni są zawsze tylko i jedynie mężczyźni”.
       Stanisław Ignacy Witkiewicz – 622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta
„Co to znaczy kochać mężczyznę? To znaczy kochać go na przekór sobie, na przekór niemu, na przekór całemu światu. To znaczy kochać go w sposób, na który nikt nie ma wpływu. Kocham twoje pragnienia, a nawet awersje, kocham ból, jaki mi zadajesz, ból, którego nie odczuwam jako bólu, ból, o którym od razu zapominam, który nie pozostawia śladów. Kochać to znaczy mieć tę wytrzymałość, która pozwala przechodzić przez wszystkie stany, od cierpienia do radości, z tą samą intensywnością”.
       Éric-Emmanuel Schmitt – Małe zbrodnie małżeńskie
„Prawdziwy mężczyzna niczego nie musi kobiecie udowadniać, wystarczy, że jest blisko, a wtedy kobieta ma już wszystko”.
       Anna Ficner-Ogonowska – Zgoda na szczęście
„Rzecz w tym, że mężczyzna [...] rozgrzewa się jak żarówka: trzask prask i już jest rozżarzony do czerwoności, i kolejne trzask prask lub pstryk, jak kto woli, i w sekundę jest sopel lodu. Płeć niewieścia zaś, i to jest naukowo dowiedzione, rozgrzewa się jak ruszt [...] Powolutku, pomalutku, na wolnym ogniu, jak dobre escudella. Ale gdy już się rozgrzeje, nie ma siły, która by to zatrzymała”
       Carlos Ruiz Zafón – Cień wiatru
„Kobieta po prostu widzi rzeczy, których mężczyźni nie są w stanie zauważyć".
       Paulo Coelho – Walkirie
„Tak jak igła kompasu zawsze wskazuje północ,tak oskarżycielski palec mężczyzny zawsze znajdzie kobietę. Zawsze” .
       Khaled Hosseini – Tysiąc wspaniałych słońc
„Wyobraźnia kobiety jest wartka jak strumień, w mgnieniu oka przeskakuje z podziwu do miłości, zaś z miłości do ołtarza”.
       Jane Austen – Duma i uprzedzenie

kwiaty (211 kB)
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Nasza biblioteka również włączyła się w obchody Światowych Dni Pisarzy

Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike.
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

3 marca Międzynarodowy Dzień Pisarzy

został ustanowiony przez PEN Club w 1984 roku. Międzynarodowy Dzień Pisarzy został ustanowiony 25 lat temu przez PEN Club - stowarzyszenie pisarzy założone w 1921 r. w Londynie. Zadaniem PEN Clubu miało być promowania przyjaźni oraz intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata. Założycielem Polskiego Klubu Literackiego PEN (1925) i pierwszym prezesem być Stefan Żeromski. W Polsce Światowy Dzień Pisarza nie jest jeszcze świętem obchodzonym w szczególny sposób.

pisarz (67 kB)
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Randka w ciemno z walentynkową książką
Zapraszamy naszych czytelników na randkę z książką.

biblioteka_0001 (24 kB)

biblioteka_0002 (135 kB)
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Konkurs - Literacka Nagroda Nike

W czwartek 15 grudnia tego roku nasze uczennice z klas pierwszych w składzie: Kalina Klas, Paulina Krzekowska i Nikola Wojtan wzięły udział w konkursie organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Gdańsku/filia w Wejherowie pod hasłem Literacka Nagroda Nike. Jego celem była popularyzacja Nagrody Nike, zdobycie nowych wiadomości dotyczących tego wydarzenia oraz rozbudzenie zainteresowania współczesną literaturą polską wśród młodzieży.

Nasze uczennice podobnie jak trzy pozostałe zespoły trzyosobowe z innych szkół powiatu wejherowskiego - co podkreśliło szanowne jury - solidnie przygotowały się do rywalizacji, wykazały wiedzą na tematy konkursowe i zdobyły drugie miejsce, a także przy okazji cenne nagrody książkowe. Dwie z nich dziewczęta od razu przekazały jako dary do biblioteki szkolnej z czego się bardzo cieszymy ("Sopocki rajd" A. Ubertowskiego i "Pruska zagadka" P. Schmandta - kryminał, którego historia toczy się na terenie Wejherowa!). Dziewczęta podkreślają bardzo miłą atmosferę i przedświąteczną oprawę towarzyszącą zmaganiom konkursowym. Jak zapowiedziały organizatorki - już za rok II edycja konkursu, a nasze dziewczęta już zapowiedziały w nim swój udział. Gratulujemy serdecznie!!!

Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike. Konkurs - Literacka Nagroda Nike.
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Jak co roku zorganizowałyśmy w bibliotece szkolnej konkurs
na kartki bożonarodzeniowe... Niedługo wyniki :)

kartki bożonarodzeniowe. kartki bożonarodzeniowe. kartki bożonarodzeniowe. kartki bożonarodzeniowe. kartki bożonarodzeniowe.
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

A u nas już święta..

A u nas już święta... A u nas już święta... A u nas już święta... A u nas już święta... A u nas już święta... A u nas już święta... A u nas już święta...
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Bookcrossing – uwolnij książkę

10 grudniu 2016 roku, po dwuletniej przerwie, po raz czwarty włączyliśmy się na nowo w wielką akcję promującą czytelnictwo – „Bookcrossing – uwolnij książkę”. Przez okres kilku miesięcy gromadziliśmy książki od nauczycieli i uczniów, którzy postanowili dać im drugie życie i przekazać je innym. Finał akcji, na którą udało nam się zebrać około 300 egzemplarzy pozycji książkowych odbył się 10.12. b.r. w C. H. „Kaszuby” w Wejherowie. Odbiorcami naszych książek okazali się ludzie w różnym wieku. Większość proponowanych przez nas pozycji była w bardzo dobrym lub wręcz idealnym stanie. Ku naszemu zadowoleniu wiele osób zainteresowało się tym wydarzeniem, a spora część książek szybko znalazła dla siebie nowych właścicieli. Niektórzy z nich przyznali, iż już od pewnego czasu oczekiwali na Bookcrossing, gdyż już w poprzednich latach mieli okazję uczestniczyć w tej akcji. Mamy nadzieję na powodzenie tego przedsięwzięcia w przyszłości i już dziś zachęcamy do wspierania nas i przynoszenia książek, którym chcemy dać nowe życie, do biblioteki szkolnej..

Bookcrossing – uwolnij książkę Bookcrossing – uwolnij książkę Bookcrossing – uwolnij książkę Bookcrossing – uwolnij książkę Bookcrossing – uwolnij książkę Bookcrossing – uwolnij książkę Bookcrossing – uwolnij książkę Bookcrossing – uwolnij książkę Bookcrossing – uwolnij książkę Bookcrossing – uwolnij książkę Bookcrossing – uwolnij książkę Bookcrossing – uwolnij książkę
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

GALERIA TALENTÓW

W związku z tym, że październik jest międzynarodowym miesiącem bibliotek szkolnych, w tym okresie promujemy nie tylko czytelnictwo ale również kreatywność i niesamowity talent naszej młodzieży biblioteka naszej szkoły zmieniła się w tym czasie w niezwykłą Galerię Talentów. Eksponowane są tam prace plastyczne, fotograficzne oraz rękodzieło, które podziwiać może społeczność szkolna odwiedzająca bibliotekę. W tym roku szkolnym swoje prace prezentowało kilkunastu uczniów.

Odwiedziny wystawy sprzyjały oczywiście również sięgnięciu po jedną z nowości wydawniczych zakupionych w październiku b.r.

Galeria talentów Galeria talentów Galeria talentów Galeria talentów Galeria talentów
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Realizujemy główny punkt polityki oświatowej MEN-u

"Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych
wśród dzieci i młodzieży".

Realizujemy główny punkt polityki oświatowej MEN-u Realizujemy główny punkt polityki oświatowej MEN-u Realizujemy główny punkt polityki oświatowej MEN-u Realizujemy główny punkt polityki oświatowej MEN-u Realizujemy główny punkt polityki oświatowej MEN-u Realizujemy główny punkt polityki oświatowej MEN-u Realizujemy główny punkt polityki oświatowej MEN-u Realizujemy główny punkt polityki oświatowej MEN-u
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Nagroda NIKE 2016 dla Bronki Nowickiej

Tegoroczną laureatką Nagrody Nike została Bronka Nowicka. Za najlepszą książkę roku jury uznało jej „Nakarmić kamień". Finałowa gala 20. edycji najważniejszego literackiego wyróżnienia w Polsce odbyła się w niedzielę, 2 października br. w Warszawie.

- To książka, która po lekturze bardzo długo w nas zostaje - mówił w laudacji na cześć Bronki Nowickiej przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike Tomasz Fiałkowski.

Jury Nagrody Nike doceniło książkę Bronki Nowickiej „Nakarmić kamień", wydaną przez Biuro Literackie – niezwykły zbiór czterdziestu jeden krótkich poetyckich opowieści. „Nakarmić kamień” to portrety rzeczy i ludzi, wypełnione szacunkiem zarówno wobec tego, co żywe, jak i nieożywione, gdzie każdy człowiek oraz każdy przedmiot skrywa w sobie szereg emocji i wspomnień, gdzie kwestionuje się i podważa zastałe hierarchie.

- Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzi byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka – mówiła o nagrodzonym dziele autorka. Bronka Nowicka urodziła się w 1974 roku. Jej pola inspiracji i twórczości to intermedia, język i obraz w ruchu. Jest reżyserką i scenarzystką, absolwentką łódzkiej Filmówki i ASP w Krakowie.

nowosci156 (956 kB)
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Tydzień Książek zakazanych
Tydzień Książek zakazanych Tydzień Książek zakazanych Tydzień Książek zakazanych
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Nasze nowości książkowe

Książki zakupione dla was we wrześniu 2016 r.
1. Mock
2. Hrabina
3. Dygot
4. Kalendarze
5. Wolontariuszka
6. Ostatnie historie
7. Książka Racheli
8. Brudny świat / A. Lingas-Łoniewska
9. Śmierć frajerom
10. Śmierć frajerom. Złota maska
11. Echo winy / Ch. Link
12. Gra cieni /Ch. Link
13. Europa walczy 1939 – 1945 N. Davis
14. Dawca; Syn; Skrawki błękitu /
15. Żelazne damy /
16. Zaginięcie
17. Słońce świeci wszystkim /M. Szwaja
18. Być jak płynąca rzeka P. Coelho
19. Wieczna księżniczka
20. Zaginione miasto
21. Szkieletowa załoga
22. Bardzo długie przebudzenie

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Uwaga czytelnicy

Prezydent Miasta Gdańska i Pomorski Kurator Oświaty zapraszają do wzięcia udziału w II Edycji Maratonu Czytelniczego " Na literackim szlaku". Więcej informacji na temat celu i przebiegu konkursu można uzyskać w bibliotece szkolnej. We wrześniu książką konkursową jest "Sanatorium pod Klepsydrą" B. Schulza.

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Giełda podręczników szkolnych

Dn. 7 września b.r. odbyła się XVI giełda podręczników szkolnych - rekordowa pod względem ilości sprzedanych książek. Giełda cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem.

Tydzień Książek zakazanych Tydzień Książek zakazanych Tydzień Książek zakazanych
∇ ∇ ∇ ∇ ∇


Witamy w roku szkolnym 2016/2017


Jak nie czytam jak czytam
Ogólnopolska akcja masowego czytania

Dnia 10 czerwca b. r. nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję masowego czytania „ Jak nie czytam, jak czytam”. Do udziału zaprosiliśmy wszystkich chętnych czytelników- nauczycieli i uczniów. Zebrawszy się o godz.10.00 na boisku szkolnym przez około 30 minut mieliśmy okazję czytania wybranej przez siebie pozycji w towarzystwie swoich kolegów i koleżanek. Przypuszczalnie w przypadku lepszej aury byłoby nas więcej, ale cieszymy się z obecności tych, którzy postanowili do nas dołączyć.

Udział w akcji był okazją do wsparcia czytelnictwa na szczeblu lokalnym. Mamy nadzieję, że większość młodzieży, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z książką „połknie bakcyla” i z pasją rozczyta się w literaturze.

Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam Jak nie czytam jak czytam
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Drodzy czytelnicy

Książki wypożyczone z biblioteki szkolnej należy oddać do dnia 17 czerwca b.r.

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Szkolny Dzień Sportu

Dnia 25 maja b.r. w naszej szkole miał miejsce Szkolny Dzień Sportu. Oprócz konkurencji typowo sportowych nauczyciele poszczególnych przedmiotów przygotowali odpowiednie stanowiska gdzie młodzież mogła zdobyć punkty za udział w różnych zadaniach, quizach i konkursach. Również biblioteka szkolna przygotowała stanowisko, gdzie uczniowie poddani zostali sprawdzianowi wiedzy z lektur szkolnych. Ciekawą konkurencją było czytanie dwóch tekstów na czas ( jeden trudny ze względu pisownie, drugi z poprzestawianymi literami).

bbb1 (152 kB)
bbb1 (152 kB)
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

skok (716 kB)
Wszystkim czytelnikom życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych przy stole pełnym przysmaków w gronie rodzinnym i wśród przyjaciół oraz wiosennego optymizmu

zyczenia_02 (60 kB)
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

DNI OTWARTE SZKOŁY

21 marca 2016 roku w naszej szkole – Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie zorganizowany został Dzień Otwarty. Młodzież gimnazjalna powiatu wejherowskiego i nie tylko mogła w tym dniu szerzej zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej placówki, porozmawiać z nauczycielami, uczącymi się tu kolegami i koleżankami, zwiedzić szkołę od „kuchni” . Biblioteka szkolna włączyła się oczywiście w akcję promocyjną i otworzyła swe podwoje dla pragnących odwiedzić ją gimnazjalistów. Przygotowałyśmy m. in. stoisko na którym widniał napis „Zjedz jabłko i przeczytaj polecaną książkę”. Tytuł na kolorowej karteczce dopięty był wykałaczką do smakowitego jabłuszka a większość młodzieży obiecała, że sięgnie po proponowaną im książkę. Ustawiłyśmy także specjalny stolik, na którym oczytani gimnazjaliści mogli wpisać tytuły beletrystyki, które ostatnio przeczytali. Zdecydowaną większość polecanych nam tytułów posiadamy już w naszej bibliotece. Ponadto każdy odwiedzający nas gimnazjalista losował sentencję łacińską, bądź wesoły cytat zachęcający do podjęcia nauki w naszej szkole. ( np. „ uśmiechnij się, jesteś w bibliotece”, „ bądź optymistą” , „zapraszamy Cię do nas”, „jesteś super” itp.)

Odwiedzająca nas uczniowie mieli też możliwość zapoznania się z twórczością naszej zdolnej młodzieży, która prezentowała w tym czasie swoje konkursowe prace związane z tematyką Świąt Wielkiej Nocy.

Dni otwarte Dni otwarte Dni otwarte Dni otwarte Dni otwarte Dni otwarte Dni otwarte Dni otwarte
∇ ∇ ∇ ∇ ∇


Z ŻYCIA BIBLIOTEKI
Święta Święta Święta

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

UWAGA KONKURS

Ogłaszamy biblioteczny konkurs na najciekawsze Jajko Wielkanocne lub kartkę świąteczną.
Technika prac dowolna. Liczymy na Waszą kreatywność!!!
Prace można składać do biblioteki do dnia 21 marca b.r.

konkurs_jajko (205 kB)

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Książki zakupione dla Was w styczniu 2016 roku:

1. Capuccinno z cynamonem - E. Świętek
2. Czas pokaże - A. Ficner - Ogonowska
3. Dziewczyna z pociągu - P. Hawkins
4. Kilka godzin do szczęścia - R. Fiszer
5. Losing hope - C. Hoover
6. Siedem życzeń - M. Kalicińska, M. Warda i in.
7. Szczęście do wzięcia - J. Wright
8. Will Grayson, Will Grayson - J. Green
9. W krzywym zwierciadle - M. Stuhr
10. Wyspa - J. Miszczuk
11. W zapomnieniu - A. Lingas - Łoniewska
12. Zakład o miłość - A. Lingas – Łoniewska
13. Zakręty losu T.1 i 2 - A. Lingas – Łoniewska
14. Z dala od zgiełku - T. Hardy
15. Zegarek z różowego złota - R. Evans

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

UWAGA KONKURS

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na plakat promujący twórczość Henryka Sienkiewicza.
Na Wasze prace czekamy do dnia7 marca w bibliotece szkolnej

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

W połowie grudnia 2015 roku Senat przyjął w piątek uchwałę ustanawiającą 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń" - podkreślili senatorowie.

sienkiewicz (100 kB)

Okazją do ustanowienia Henryka Sienkiewicza patronem 2016 roku jest fakt, że wypada wówczas 100. rocznica śmierci pisarza.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach - przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości" - napisano w uchwale.

Henryk Sienkiewicz - jak głosi senacka uchwała - "w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy".

W uchwale zaznaczono, że kolejne odcinki powieści Sienkiewicza publikowane w czasopismach gromadziły na wspólnej lekturze przedstawicieli wszystkich stanów, a wpływ języka Sienkiewicza na współczesną polszczyznę jest trudny do przecenienia.

"Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści "Quo vadis", która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie" - napisano.

Senat zwrócił się też do organów państwa i instytucji społeczeństwa obywatelskiego, by w swojej działalności w roku 2016 uwzględniły potrzebę popularyzacji twórczości Sienkiewicza.

Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. "Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" - powiedział pisarz.

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Każdy nowy rok to zupełnie nowa książka
zawierająca 365 pustych stron
wypełnij ją tym wszystkim, czego nie zrobiłeś w starym roku:
słowami, których bałeś się wypowiedzieć,
miłością, której nie miałeś czasu okazać
i dobrocią, którą zapomniałeś kogoś obdarować
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

"Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia"
Święta Święta Święta

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Wkrótce Bookcrossing

Bookcrossing - idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo do tego utworzonych, tzw. półkach bookcrossingowych ( stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji bookcrossing, czyli uwolnij książkę.

Jeżeli posiadacie pozycje, którymi chcielibyście podzielić się z innymi - zapraszamy do akcji bookcrossing - uwolnij książkę!

Do 10 grudnia b.r. czekamy na Wasze pozycje książkowe. Finał akcji w Centrum Handlowym "Kaszuby"

biblioteka_200 (253 kB)

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

A co Ty wiesz o Marszałku?

W dziejach Rzeczypospolitej Józef Piłsudski odegrał doniosłą rolę i na stałe zapisał się w panteonie narodowych bohaterów. W okresie przełomowym dla losów całej Europy, w dobie Wielkiej Wojny, stanął na czele tysięcy polskich żołnierzy-ochotników, walczących o wolność podzielonej między zaborców ojczyzny. Na arenie międzynarodowej prowadził jednocześnie skuteczną politykę, w rezultacie której Polska odzyskała państwowość, a on sam okazał się głównym współtwórcą wyczekiwanej przez pokolenia niepodległości. Stając na czele armii odrodzonej Rzeczypospolitej, zabezpieczył i utrwalił jej granice, budując następnie podstawy suwerenności i integralności kraju, a także dowodził zwycięskimi wojskami w jednej z najważniejszych bitew dla losów świata, w której powstrzymał ekspansję Rosji bolszewickiej na Zachód.

Jako dwukrotny premier i nieformalny przywódca państwa, realizował idee zapewnienia Polsce siły i warunków stabilnego rozwoju. Był inicjatorem rozwiązań sprzyjających tworzeniu wspólnoty obywatelskiej i powszechnej aktywności społecznej, służących oddolnemu umacnianiu struktur państwowych. Zreformował ustrój, wyznaczył strategiczne kierunki polskiej polityki i dyplomacji oraz doprowadził do uchwalenia nowej konstytucji, której zapisy – po wybuchu II wojny światowej – okazały się kluczowe dla trwałości władz Rzeczypospolitej. Wartości, jakim hołdował i które uosabiał Piłsudski – niepodległa, wolna i suwerenna Polska, będąca częścią demokracji świata zachodniego, kraj sprawiedliwości i równości obywatelskiej – nie odeszły w niepamięć wraz z jego śmiercią, lecz na zawsze wpisały się w tradycje polskiego społeczeństwa i państwa. Stały się fundamentem postaw i działań Polaków przez cały XX w. Do pewnego stopnia to właśnie w duchu piłsudczykowskiej batalii o wolność zrodziła się antykomunistyczna, zwycięska walka „Solidarności”, zakończona przełomem 1989 roku. Współcześnie dla większości rodaków Józef Piłsudski wciąż pozostaje szczególnym autorytetem – współtworzy narodowe dziedzictwo i zbiorową tożsamość Polaków, czego emanacją są liczne pomniki i ulice nazwane jego imieniem. Dokonania Marszałka do dziś stanowią również symbol ogólnopaństwowych aspiracji.

pilsudski_03 (113 kB) pilsudski_03 (113 kB) pilsudski_03 (113 kB)
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Galeria Talentów

Wszystkich chętnych zapraszamy w miesiącu październiku do oglądania prac swoich zdolnych kolegów i koleżanek na wystawie p.t. Galeria Talentów w bibliotece szkolnej. Znaleźć tam można prace: plastyczne ( ołówkiem, węglem, farbami), fotograficzne i inne wykonane np. techniką decoupagu oraz z papieru ( metodą quillingu czy kusudama). Nowością tej edycji galerii są pomysłowe koszulki zaprojektowane przez nasze uczennice klas pierwszych. Wystawa prac potrwa jeszcze do końca października b.r.

Zapraszamy !!!

Galeria Talentów. Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Tydzień Książek Zakazanych (21-27 września)

W mijającym tygodniu w bibliotece szkolnej oraz na tablicy bibliotecznej na holu szkoły można było oglądać przygotowaną przez nas wystawę dotyczącą książek zakazanych a także zwrócić uwagę jakie przyczyny decydowały o tym, że dana pozycja podlegała cenzurze.

Coroczny Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week), czyli wywodząca się z USA kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury, potrzebę wolności czytania i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki.

Inicjatywa ta ściśle wiąże się z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, mówiącą o wolności słowa. USA pod tym względem jest krajem skrajności – z jednej strony wolność słowa jest tam uważana za jedno z podstawowych praw obywatelskich i Amerykanie kładą na nie duży nacisk; z drugiej jest to jednak społeczeństwo w dużym stopniu pruderyjne, stąd na liście książek zakazanych znaleźć można bardzo zaskakujące pozycje, które mogły się znaleźć tam z powodu rzekomego propagowania nieobyczajnych zachowań czy słownictwa.

Tydzień zakazanych książek to jednak nie tylko akcja wymierzona przeciw cenzurze (obyczajowej, politycznej, religijnej), ale także inicjatywa mająca na celu zachęcenie do czytania i interesowania się historią literatury.

Tydzień Książek Zakazanych. Tydzień Książek Zakazanych Tydzień Książek Zakazanych Tydzień Książek Zakazanych
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Galeria Talentów już wkrótce w bibliotece szkolnej!
Zapraszamy twórczą i uzdolnioną młodzież do zaprezentowania swoich prac na Galerii Talentów w bibliotece szkolnej. Na Wasze prace ( plastyczne, fotograficzne i inne ) czekamy do 9 października b.r. w bibliotece szkolnej

Galeria... Galeria... Galeria... Galeria...
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Giełda podręczników
W poniedziałek 7 IX i we wtorek 8 IX w bibliotece szkolnej odbyła się giełda podręczników (7 IX klasy pierwsze, 8 IX klasy pozostałe). Mamy nadzieję, że starczy dla wszystkich chętnych :)

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

certyfikat (13 kB)
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Rozwiązanie konkursu fotograficzno – plastycznego „Książka w moim życiu”
W maju 2015 roku biblioteka szkolna wspólnie z panią Małgorzata Nowak - nauczycielką przedmiotu w klasach technikum fotograficznego ogłosiła II edycję konkursu fotograficzno – plastycznego pod tytułem „Książka w moim życiu”. Na konkurs wpłynęło dziewięć prac fotograficznych i jedna plastyczna. Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży oraz rozwijanie zdolności artystycznych. W ten sposób uczniowie zyskali możliwość zaprezentowania swoich pasji i talentu na forum szkoły.
Najwięcej prac napłynęło od uczniów z klas drugich fototechnika. Podobnie jak w roku ubiegłym najciekawsze prace zostały nagrodzone.
I miejsce w kategorii fotograficznej zajęły ex aequo prace Malwiny Sarzyńskiej z kl. II p LO
i Natalii Rosowicz z kl. II a FT;
wyróżnienie natomiast otrzymała praca Zuzanny Chąciak z kl. II a FT
1 miejsce w kategorii - praca plastyczna przypadło Agnieszce Kowalewskiej z kl. II a FT
Serdecznie gratulujemy!

Konkurs... Konkurs... Konkurs...
Konkurs... Konkurs...
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Nieznane oblicza znanych pisarzy
Wisława Szymborska
Wisława to drugie imię Szymborskiej. Na pierwsze miała Maria. Kochała Andrzeja Gołotę, była nałogową palaczką i uwielbiała skrzydełka z KFC. Podobno zarywała noce aby tylko obejrzeć w telewizji swojego idola walczącego na ringu. Kiedy Jej ulubieniec przegrywał walkę, przyjaciele noblistki dzwonili do niej, aby przekazać wyrazy współczucia. Szymborska otrzymała wiele portretów Gołoty a w Jej pokoju znajdowała się Jego podobizna. To dla Andrzeja Gołoty Szymborska zaczęła oglądać „ Taniec z gwiazdami ”. Podobno z wielką uwagą, śledziła taneczne postępy boksera.

szymborska (6 kB)

Stephen King
Pisarz cierpi na triskaidekafobię, czyli lęk przed cyfrą trzynaście. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym trzysta pięćdziesiąt milionów egzemplarzy, co czyni Go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. Na podstawie Jego dzieł zrealizowano 170 filmów. Od 1981 roku jest najbogatszym pisarzem świata. Przez 35 lat dorobił się majątku, przekraczającego 2 mln dolarów. Dwaj Jego synowie również są pisarzami. Do dziś autor wydaje edycje limitowane swoich książek w małych wydawnictwach lub oddaje prawa do niekomercyjnych ekranizacji za dolara.

king (16 kB)

Terry Pratchett
Cierpiał na rzadką odmianę Alzheimera. Uwielbiał gry komputerowe, współpracował z zespołami programistów, tworzących gry na podstawie Jego prac. Był także znany ze swojego zamiłowania do noszenia czarnych kapeluszy. Uwielbiał również mięsożerne rośliny. Jako dziecko chciał zostać astronomem i zrealizował to marzenie budując obserwatorium astronomiczne w swoim ogrodzie. W 1980 roku został rzecznikiem prasowym Centralnego zarządu Elektroenergetyki, odpowiadał za trzy elektrownie atomowe. Z pracy tej zrezygnował 1w 1987 roku, kiedy postanowił poświęcić swoje życie pisaniu. Pisał średnio 2 książki w ciągu roku. W 1998 roku został Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury. Skomentował to w następujący sposób: ”Sądziłem, że zasługi dla literatury oznaczają powstrzymywanie się od pisania”.

pratchett (73 kB)

Hans Christian Andersen
We wrześniu 1819 roku Andersen wyjechał do Kopenhagi z zamiarem zostania aktorem. W latach 1820–1821 uczęszczał do szkoły baletowej, próbował także gry w teatrze jednak nie został przyjęty. Rozpoczął karierę jako śpiewak z wysokim sopranem ale utracił go po mutacji głosu. W 1929 roku zadebiutował jako autor sztuki teatralnej. Od tego czasu pisał sporo, jednak ze względu na brak wykształcenia jego dzieła były pełne błędów ortograficznych. Twórczości dla dzieci nie traktował poważnie, raczej jako zajęcie na marginesie pisarstwa dla dorosłych. W czasie odwiedzin u Karola Dickensa był tak skoncentrowany na sobie, że nie zauważył zniecierpliwienia gospodarza swym przedłużającym się pobytem. Po wyjeździe gościa gospodarz przyczepił do ściany kartkę „ Hans Andersen spał w tym pokoju przez pięć tygodni co dla mojej rodziny było wiecznością”. Bał się psów, nigdy nie jadł wieprzowiny, był przekonany, że jego żołądek nie może trawić słodkich zup. Bojąc się pogrzebania żywcem zostawiał na stoliku nocnym kartkę; „tylko się wydaje, że umarłem”.

andersen (238 kB)

Fiodor Dostojewski
Ojciec Fiodora był ordynatorem wojskowego szpitala w biednej dzielnicy Moskwy . Fiodor lubił przychodzić do przyszpitalnego ogrodu, gdzie wyprowadzano pacjentów. Przesiadywał tam godzinami, słuchając opowieści chorych i cierpiących. Obcowanie z książką rozpoczyna wcześnie. Czytania uczy go matka, rolę elementarza pełni Biblia. Do 1849 r. pisarz należał do tzw. Koła Pietraszewskiego. Poglądy członków Koła określano jako zapadniczestwo. Krytykowali oni samodzierżawie carskie i zacofanie kulturowe. 23 kwietnia 1949 r. 123 członków organizacji zostało aresztowanych przez funkcjonariuszy carskiej tajnej policji i osadzonych w Twierdzy Pietropawłowskiej. Po czterech miesiącach śledztwo zakończyło się dla 21 osadzonych wyrokiem: śmierć przez rozstrzelanie. Był wśród nich również Dostojewski. 22 grudnia 1849 roku na placu Siemionowskim w Petersburgu skazańcom odczytano sentencje wyroku. Tuż przed egzekucją przycwałował konny jeździec z decyzją cara o zamianie kary śmierci na cztery lata katorgi. Pisarza nękały ciągle kłopoty finansowe: weksel pożyczka, długi stały się zmora jego życia. Pisarz był hazardzistą i nałóg często doprowadzał go na skraj bankructwa.

dostojewski (143 kB)

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Konkurs plastyczno - fotograficzny "Książka w moim życiu"
Zapraszamy do udziału w II edycji konkursu plastyczno - fotograficznego "Książka w moim życiu". Na Wasze prace czekamy w bibliotece szkolnej do 22 maja b.r. Technika oraz format - dowolne, zdjęcia muszą być jednak wydrukowane.

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

To już 10 lat...
2 kwietnia b.r. minęła 10 rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowano tablicę upamiętniającą tamte dni sprzed 10 lat oraz samą postać już świętego Jana Pawła II.

Galeria Talentów Galeria Talentów
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

W tym roku szkolnym do konkursu o najciekawsze jajko wielkanocne stanęło 6 prac wykonanych techniką dowolną. To już trzecia edycja konkursu w naszej bibliotece.. Zaskakują nas co rok to nowe pomysły i formy wykonania Waszych prac!

Galeria Talentów Galeria Talentów
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Ogólnopolskie Wybory Książek w V LO w Wejherowie
Biblioteka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych 4 w Wejherowie również przyłączyła się do akcji Ogólnopolskich Wyborów Książek.
13 marca 2015 roku nasi czytelnicy mogli oddać swój głos na książki, które wg nich powinny znaleźć się w każdej bibliotece szkoły ponadgimnazjalnej. Pozycje książkowe, które otrzymały największą liczbę głosów to „50 twarzy Greya” E. L. Jamesa. Drugie miejsce ex aeguo zdobył „Wiedźmin” A. Sapkowskiego oraz „Gwiazd naszych wina” Johna Greena. Na kolejnych miejscach uplasowały się „Złodziejka książek”, „Millenium” i „Igrzyska śmierci”. Wybory książek w naszej szkole pokazały nam bibliotekarzom jedną ważną rzecz. Mimo dużej ilości książek dla młodzieży jakie można u nas wypożyczyć, młodzież zaskoczyła nas aż 65 tytułami, których nie posiadamy. W ten sposób poznałyśmy preferencje czytelnicze uczniów i na pewno weźmiemy je pod uwagę dokonując kolejnych zakupów nowości.

Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów

owk

Ogólnopolskie Wybory Książek
Cele:
1. Poznanie i upowszechnianie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów.
2. Dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów
3. Promocja czytelnictwa
4. Promocja bibliotek szkolnych w środowisku szkolnym.
5. Kształtowanie postaw obywatelskich.
6. Popularyzacja zasad wyborów.
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

2015 Rok Jana Długosza
Jan Długosz Jan Długosz urodził się w 1415 roku w miejscowości Brzeźnica (położonej kilkadziesiąt kilometrów na północ od Częstochowy).
W latach 1428-31 studiował sztuki wyzwolone w Uniwersytecie Krakowskim. Następnie pracował u biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego, pełniąc funkcję pisarza, zarządcy dóbr, a także męża zaufania. Po śmierci biskupa krakowskiego służył jako dyplomata królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi. Zajmował się również wychowywaniem jego dzieci.
Długosz zasłynął jako wybitny historyk i kronikarz. Najsłynniejsze jego dzieło Roczniki czyli Kroniki Sławnego Królestwa Polskiego nie ma sobie równych w całej historiografii europejskiej schyłku średniowiecza. Stanowi również nieocenione źródło poznania dla wszystkich interesujących się przeszłością Polski i Europy. Warto nadmienić, że Jan Długosz przez kilkanaście lat sprawował funkcję proboszcza w parafii w Kłobucku, oddalonej zaledwie kilkanaście kilometrów od Częstochowy.
Pozostawił wiele cennych pamiątek, przechodząc do historii jako jedna z najważniejszych postaci, którą szczyci się dzisiaj cała Ziemia Częstochowska.
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Uwaga konkurs !!!
Zapraszamy do udziału w III konkursie na kartkę świąteczną. Na Wasze prace czekamy do dnia 17 grudnia w bibliotece szkolnej.
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Bookcrossing – czyli uwolnij książkę!
Biblioteka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie zachęca do udziału w akcji bookcrossingu. Polega ona na przekazaniu książek, które przeczytaliśmy i zajmują miejsce na naszych półkach - innym użytkownikom, którzy mogą je znaleźć w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach. Bookcrossing łączy miliony pasjonatów czytania na całym świecie. Obecnie ponad 10 mln książek podróżuje po 132 krajach. W polskim serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się ponad 24 tys. użytkowników, a w oficjalnym obiegu jest ponad 190 tys.książek.
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Od połowy października b.r w bibliotece szkolnej podziwiać można prace plastyczne, fotograficzne i inne wykonane przez zdolną młodzież naszej szkoły w ramach IV już edycji “Galerii Talentów”. Celem wystawy jest zaprezentowanie społeczności szkolnej prac artystycznych uzdolnionych kolegów i koleżanek, o których często nawet nie wiedzieliśmy jakie skrywają talenty.
Ekspozycja prac potrwa do połowy listopada b. r. Wszystkich chętnych obejrzenia wystawy zapraszamy do biblioteki szkolnej!

Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Siedemnaście zalet książki
  1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
  2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat. 3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
  4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
  5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
  6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
  7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
  8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
  9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.
  10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
  11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
  12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych,buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
  13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
  14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
  15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.
  16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą - nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.
  17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom... Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Jan Karski
W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego Rok 2014 został w piątek ustanowiony przez Sejm Rokiem Jana Karskiego.
- Jubileusz stanowi okazję do oddania hołdu jednemu z najwybitniejszych Polaków XX wieku, bohaterowi II wojny światowej, Sprawiedliwemu Wśród Narodów Świata, obywatelowi Stanów Zjednoczonych, Honorowemu Obywatelowi Państwa Izrael, często dziś określanemu jako "człowiek, który chciał powstrzymać Holokaust" - napisano w uchwale.
Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. Po ukończeniu w 1935 r. studiów prawniczych i dyplomatycznych na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie pracował jako urzędnik w MSZ. We wrześniu 1939 r., jako żołnierz artylerii konnej, dostał się do niewoli radzieckiej. Dwa miesiące później zbiegł z transportu i wrócił do Warszawy, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną. Ze względu na doskonałą pamięć i znajomość języków powierzono mu obowiązki kuriera władz Polskiego Państwa Podziemnego. W styczniu 1940 r. udał się do Paryża i Angers.
W czasie kolejnej misji do Francji został aresztowany przez gestapo. Po brutalnych przesłuchaniach próbował popełnić samobójstwo, obawiając się, że podczas kolejnych tortur może zdradzić Niemcom istotne informacje. Odratowany trafił do więziennego szpitala, z którego został uwolniony dzięki akcji Związku Walki Zbrojnej.
W 1942 r. pod pseudonimem Jan Karski wyruszył w kolejną misję, tym razem do Wielkiej Brytanii i USA. Jednym z jego głównych zadań było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta i obozu przejściowego w Izbicy.
Wstrząsającą relację świadka przekazał wielu amerykańskim i brytyjskim politykom, dziennikarzom i artystom. Spotkał się m.in. szefem brytyjskiego MSZ z Anthonym Edenem i prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem. Jednak jego dramatyczne apele o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów.
Po wojnie Karski pozostał na emigracji w USA. Podjął studia z zakresu nauk politycznych i obronił doktorat na Uniwersytecie Georgetown, gdzie przez dalsze 40 lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu. Wśród jego studentów był m.in. przyszły prezydent Bill Clinton.
Karski był również autorem kilku książek. Najsłynniejsza z nich, "Tajne państwo" została opublikowana w 1944 r. Opowiada o polskim Państwie Podziemnym, wojennych losach Karskiego - misjach kurierskich, ujęciu przez gestapo, torturach i uwolnieniu przez podziemie.
Karski był również autorem kilku książek. Najsłynniejsza z nich, "Tajne państwo" została opublikowana w 1944 r. Opowiada o polskim Państwie Podziemnym, wojennych losach Karskiego - misjach kurierskich, ujęciu przez gestapo, torturach i uwolnieniu przez podziemie.
Karski otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień m.in. tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, liczne doktoraty honoris causa, był kawalerem Orderu Orła Białego i honorowym obywatelem Izraela. Zmarł w 2000 r. w Waszyngtonie.
Osobę i dzieło Jana Karskiego od 2010 r. w Polsce i na świecie przybliża Muzeum Historii Polski. Prowadzi specjalny program „Jan Karski. Niedokończona Misja”. W jego ramach zrealizowano dziesiątki projektów w Polsce i za granicą. Program ten uzyskał honorowy patronat prezydenta Bronisława Komorowskiego

Jan Karski
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Konkurs na najciekawszą kartkę świąteczną rozwiązany!
W grudniu 2013 roku w bibliotece szkolnej zorganizowano konkurs na najciekawszą kartkę świąteczną. Do biblioteki napłynęło 7 kartek konkursowych wykonanych techniką dowolną. W kategorii Nagroda Publiczności (czytelników) zwycięzyła kartka z nr 3 Martyny Meyer z klasy II P LO.
W kategorii Nagroda Jury natomiast pierwsze miejsce wywalczyła sobie kartka z nr 2 Izabeli Śliwińskiej również z klasy II P LO. Dziewczętom serdecznie gratulujemy talentu !!!.

Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Uwaga Konkurs!
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Ogłaszamy konkurs na najpiękniejszą (najciekawszą) kartkę świąteczną, technika dowolna.
Nagrodę można zdobyć w jednej z dwu kategorii:
I - nagroda jury (Małgorzata Sil, Ewa Lechicka, Beata Lange)
II – nagroda publiczności (czytelników)
Na Wasze kartki czekamy do dnia 16 grudnia b.r. Rozwiązanie konkursu – 20 grudnia b.r
Zachęcamy do udziału!!!!
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Galeria talentów
W miesiącu październiku b. r. w bibliotece szkolnej zorganizowana została III edycja Galerii Talentów. Celem tej wystawy było zaprezentowanie młodzieży szkolnej prac artystycznych ich uzdolnionych kolegów i koleżanek, o których często nawet nie wiedzieliśmy jakie skrywają talenty.
W tym roku mogliśmy podziwiać prace plastyczne, fotograficzne oraz rękodzieło naszych uczniów ( haft kaszubski i krzyżykowy, bransoletki z muliny, prace szydełkowe) oraz prace wykonane techniką kusudamy.
Należy podkreślić, iż tym razem w galerii wyeksponowano ponad trzydzieści fotografii o różnorodnej tematyce (prace plenerowe, portrety i inne). Być może wiąże się to z zainteresowaniami uczniów klas fototechnika, którzy w ten sposób mieli możliwość zaprezentowania na forum szkoły swoich pierwszych prac.
Biblioteka zyskała ciekawe prace a liczba odwiedzających czytelników znacznie wzrosła.

Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów Galeria Talentów

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

III edycja Galerii Talentów
Zapraszamy wszystkich chętnych do przynoszenia prac plastycznych, fotograficznych, rękodzięła itp. do bibloteki szkolnej, gdzie wyeksponowane zostaną w miesiącu październiku wzorem ubiegłych dwóch lat. Na wasze prace czekamy do końca września b. r.

II Galeria Talentów II Galeria Talentów

Obejrzyj Galerię Talentów i zajrzyj do zakładki "Mistrzowie"

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Galeria starej fotografii
W miesiącu kwietniu i maju b. r. można oglądać w bibliotece wystawę starych zdjęć i sprzętu fotograficznego oraz innych “staroci” przyniesionych nam przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły.
Podobną wystawę w bibliotece zorganizowałyśmy 10 lat temu. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiłyśmy raz jeszcze przybliżyć młodzieży troszkę historii w tej właśnie dziedzinie. Najstarsze zdjęcia, które współtworzą wystawę liczą już sobie jeden wiek i pochodzą z lat 1914 – 1916.
Liczną grupę stanowią też fotografię z lat 40-tych i pięćdziesiątych. Są one dla młodzieży kopalnią informacji o dawnych strojach, fryzurach i ogólnie panującej obyczajowości. Wystawa jest cały czas rozszerzana. Czekamy na ciekawe pamiątki po Waszych przodkach najlepiej w temacie starej fotografii i zapraszamy do oglądania Galerii Starej Fotografii.

Nasi tegoroczni maturzyści Nasi tegoroczni maturzyści
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
23 kwietnia to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu wszystkich bibliotek. Na ten dzień przypada bowiem Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocje czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to równiez symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym świecie.
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Nasi tegoroczni maturzyści
Nasi tegoroczni maturzyści Nasi tegoroczni maturzyści Nasi tegoroczni maturzyści
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Uwaga maturzyści !!!
Książki wypożyczone z biblioteki należy oddać do 17.04.b.r!
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Maturzyści !
Wasze podręczniki (podpisane i wycenione ołówkiem), które chcecie sprzedać na kiermaszu książek przyjmujemy w bibliotece w czasie matur ustnych.
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Rok 2013 rokiem Powstania Styczniowego

UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ustanawiająca rok 2013
Rokiem Powstania Styczniowego z dnia 3 sierpnia 2012 r.
Dnia 22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a jego celem była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Impulsem do podjęcia działań zbrojnych był manifest Tymczasowego Rządu Narodowego reprezentującego wszystkie warstwy ówczesnego społeczeństwa oraz ziemie leżące w historycznych granicach dawnej I Rzeczypospolitej. Powstanie było wyrazem sprzeciwu wobec carskiego ucisku i intensywnej polityki rusyfikacji. Pomimo poświęcenia i poniesionych ofiar zryw zakończył się klęską, a w odwecie władze carskie nasiliły represje przeciwko ludności cywilnej oraz całkowicie zlikwidowały resztki odrębności państwowej Królestwa Polskiego.
Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności. Marian Langiewicz, dyktator i generał wojsk powstańczych, napisał: „Kraj, który ma takich żołnierzy, musi być wolnym i potężnym. Towarzysze broni! Ojczyzna i historia Was nie zapomni".
Trudna historia i bolesne doświadczenia były źródłem siły i wytrwałości w walce o niepodległość całych pokoleń Polaków. Legenda i etos Powstania Styczniowego legły u podstaw odrodzonej Polski, a poświęcenia powstańców doprowadziły do odrodzenia naszej państwowości po 123 latach niewoli w 1918 roku.
Uchwała Senatu stanowi wyraz najwyższego hołdu poświęceniu i ofierze uczestników tamtych wydarzeń oraz wyraża pielęgnowany do dziś kult odpowiedzialności oraz obowiązku wobec Ojczyzny i Narodu. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. Zwraca się do instytucji państwowych i samorządowych wszystkich szczebli o godne uczczenie tej doniosłej rocznicy.

Powstanie styczniowe w malarstwie

Branka Polaków do armii rosyjskiej w 1863 Aleksander Sochaczewski

Rok 1863. Polonia Jan Matejko

Walka powstańcza Michał Elwiro Andriolli

Patrol powstańczy Maksymilian Gierymski


Po polowaniu na jelenia, Scena z Powstania Styczniowego Tadeusz Ajdukiewicz

Pożegnanie powstańca Artur Grottger

Powstanie styczniowe w literaturze polskiej.
  1. Eliza Orzeszkowa - „Nad Niemnem”
  2. Eliza Orzeszkowa - „ Gloria victis”
  3. Stefan Żeromski - „Rozdziobią nas kruki, wrony”
  4. Stefan Żeromski - Wierna rzeka”
  5. Maria Rodziewiczówna - „Pożary i zgliszcza”
  6. Marek Świerczek - „Bestia”
  7. Halina Popławska - „Cień dłuższego ramienia”
  8. Zofia Kossak-Szczucka - „Dziedzictwo”
  9. Stefan Kieniewicz - „Warszawa w Powstaniu styczniowym”
  10. Józef Klemens Piłsudski - „Rok 1863”
  11. Czesław Niemczyński - „Admirał rok 1863”
  12. Bolesław Prus - „Omyłka”

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Konkurs na najładniejszą kartkę rozstrzygnięty!
Konkurs na najładniejszą kartkę został rozstrzygnięty. Głosami uczniów zwyciężyła kartka z nr 1 - autorstwa Kingi Falk z kl. III p LO. Wyróżnienie natomiast otrzymała praca z nr 3 Doroty Pawlikowskiej z kl. III e LO. Dziewczętom serdecznie gratulujemy!

Konkurs na najładniejszą kartkę rozstrzygnięty! Konkurs na najładniejszą kartkę rozstrzygnięty!
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

A u nas świątecznie

A u nas świątecznie A u nas świątecznie
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

W bibliotece już świątecznie - "książkowa" choinka.

choinka
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Bookcrossing
Dnia 8 grudnia w CK Kaszuby odbył się finał akcji "bookcrossing-uwalnianie książek". Wcześniej przez dwa tygodnie zbierałyśmy w bibliotece od uczniów książki. W odpowiedzi na nasz apel otrzymałyśmy 229 pozycji, głównie powieści obyczajowe, dla dzieci, młodzieży, książki historyczne. Wszystkie zostały zalogowane na stronie bookcrossing.pl i mają nadane kolejne numery.
Finał odbył się w sobotę od godz. 10-13 w CK Kaszuby dzięki uprzejmości właścicieli sklepu. Zainteresowanie inicjatywą przerosła nasze oczekiwania. Mieszkańcy Wejherowa bardzo licznie i chętnie uczestniczyli w akcji. Większość mieszkańców znała już tą formę uwalniania książek, tym chętniej brali w niej udział. Usłyszałyśmy bardzo wiele pozytywnych komentarzy, wszystkie dzieci otrzymały od nas balony. Zachęcone powodzeniem będziemy kontynuować niniejsze przedsięwzięcie.
Dziękujemy mikołajkom za pomoc: Agnieszce, Martynie, Weronice. Dziewczyny liczymy na Was następnym razem.

Bookcrossing Bookcrossing Bookcrossing Bookcrossing Bookcrossing Bookcrossing Bookcrossing Bookcrossing
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Mikołajki w bibliotece

Mikołajki w bibliotece Mikołajki w bibliotece
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
Dnia 22 listopada uczennice klasy Ih Karolina Wanke i Edyta Bochentin włączyły się w obchody Dnia Pluszowego Misia. Uczennice uatrakcyjniły ten dzień grupie czterolatków przedszkola „Przygoda” rozdając wszystkim dzieciom własnoręcznie zrobione zakładki z misiami pluszowymi. Na każdej zakładce było napisane imię przedszkolaka. Ponadto dziewczyny przygotowały piękny plakat promujący ten dzień. Za zaangażowanie serdecznie dziękujemy.

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
∇ ∇ ∇ ∇ ∇

„ Cała Polska czyta dzieciom”
Od września b.r. uczennice klasy Ih uczestniczą w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. To już po raz siódmy uczennice naszej szkoły włączają się do ogólnopolskiej akcji. Dziewczęta odwiedzają raz w tygodniu przedszkolaki czytając im literaturę dla dzieci. W ten sposób przedszkolaki rozwijają swoja wyobraźnię, uwrażliwiane są na piękno języka ojczystego i otaczającego nas świata. Ponadto wspólne czytanie przynosi dzieciom ogromna radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Wszystkim zaangażowanym uczennicom dziękujemy.
Edyta Bochentin; Alicja Halman; Halina Kielińska; Karolina Wanke; Agnieszka Klebba; Weronika Wenta i Martyna Słowy

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Bookcrossing
Uwolnij książkę
Nasza biblioteka dołączyła do ogólnoświatowej akcji „Bookcrossing” czyli uwalnianie książek. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w tą akcję. Wystarczy przynieść książki do których już nie zaglądacie. My wpisujemy je na listę, nadajemy numery i będziemy rozdawać zainteresowanym czytelnikom. Finał szkolnej akcji odbędzie się 8 grudnia b.r. w CH „Kaszuby” w godzinach 10.00-13.00.
Szczegółowe informacje znajdziecie w bibliotece szkolnej.

∇ ∇ ∇ ∇ ∇

Bieżący rok szkolny rozpoczęłyśmy tradycyjnie już kiermaszem podręczników szkolnych dla klas II i III LO, LP i TS. Niestety wprowadzenie nowej podstawy programowej dla klas pierwszych spowodowało konieczność zakupu książek przez pierwszoklasistów w księgarniach.
Od początku października można było podziwiać prace uzdolnionej plastycznie i manualnie młodzieży na zorganizowanej w bibliotece wystawie pt. Galeria Talentów.

Galeria Talentów Galeria Talentów

Obejrzyj Galerię Talentów i zajrzyj do zakładki "Mistrzowie"

Ogłosiłyśmy również konkurs na pracę promującą bibliotekę, książkę lub czytelnictwo techniką dowolną. Na Wasze prace czekamy do końca listopada, kiedy to nastąpi rozwiązanie konkursu.
Pragniemy również zorganizować w bibliotece Galerię Starej Fotografii. W związku z tym zwracamy się z apelem o wypożyczenie nam na okres jednego miesiąca starych aparatów fotograficznych, albumów, zdjęć i innych rekwizytów związanych z tematem.
Z początkiem grudnia natomiast zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie na najładniejszą kartkę świąteczną.
Czekamy także na recenzje książek czytanych i polecanych przez Was. Jeśli chcielibyście podzielić się swoją twórczością (wiersze, opowiadania) to również zachęcamy Was do odwiedzenia biblioteki szkolnej.


monitoring pozycji
Godziny otwarcia
poniedziałek  8.00-15.45
wtorek  8.00-15.00
środa  7.30-15.00
czwartek  8.00-15.15
piątek  8.00-16.00


Ciekawe linki